Urząd Miejski w Gorlicach oraz Gorlickie Centrum Kultury zapraszają na tegoroczną edycję Festiwalu „4 Strony Karpat”, który odbędzie się w ramach Dni Gorlic 2017. Podczas dwóch dni z muzyką folkową (29-30 kwietnia) zagrają: Trebunie Tutki, Serencza, Orkiestra Św. Mikołaja, Kapela Hanki Wójciak, Krzikopa, Vołosi i Dagadana.
Program
29 kwietnia 2017 r. (sobota)
Start godz. 17.00, gorlicki Rynek
Kto? Serencza, Orkiestra Św. Mikołaja, Kapela Hanki Wójciak, Trebunie Tutki
SERENCZA
Łemkowski zespół folkowy założony w 1997 r. przez Romana Korbicza, Piotra Kwoki i Mirosława Trochanowskiego. W twórczości Serenczy muzyka łemkowska przeobraża się we współczesny, aczkolwiek wciąż akustyczny folk. Nowe aranżacje, czasem przesiąknięte klimatami z innych stron świata, sprawiają, że tradycyjne pieśni i tańce stają się bardziej atrakcyjne dla współczesnego słuchacza.
Skład zespołu:
- Mirosław Bogoń – gitara, akordeon, lira korbowa, wokal
- Stanisław Gurba – skrzypce
- Krzysztof Mika – instrumenty perkusyjne,
- Eugeniusz Korbicz – sopiłki, klarnet, drumla, wokal
- Ksenia Onyszkanycz – wokal, skrzypce
- Iwona Korbicz – wokal
- Mirosław Dziubina – kontrabas, wokal
- Łukasz Rajczak – sopiłki, flety, dudy
- Roman Korbicz – mandolina, kontrabas, grzebień, wokal
Źródło informacji / Oficjalna strona zespołu: www.serencza.pl
ORKIESTRA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Zespół folkowy założony w 1988 r. Muzycy Orkiestry wierni są akustycznemu brzmieniu, ludowym manierom wokalnym, polskim inspiracjom. Poszukują również niekonwencjonalnych form muzycznych i brzmień, tak by grana przez nich muzyka cieszyła spore grono słuchaczy. Trzeba zaznaczyć, że zawsze są to ludowe „piosenki z tekstem”, w którym można doszukać się wielu odniesień do współczesności. Czasem zespół znajduje gotową piosenkę, czasem łączy kilka wariantów. Podobnie powstaje muzyka.
Skład zespołu:
- Anna Kołodziej (Bielak) – skrzypce, śpiew
- Aleksandra Bałdyga – wiolonczela, śpiew
- Bogdan Brach – śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe
- Marcin Skrzypek – gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew
- Jacek Warszawa – perkusja
Źródło informacji / Oficjalna strona zespołu: www.mikolaje.lublin.pl
KAPELA HANKI WÓJCIAK
Zespół założony w Krakowie, grający muzykę z pogranicza folku, word music, piosenki autorskiej. W muzyce zespołu słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem.
Skład Kapeli:
- Hanka – śpiew i harmoszka,
- Jacek Długosz – gitara,
- Tomek Czaderski – instrumenty perkusyjne,
- Mateusz Frankiewicz – kontrabas,
- Tomek Pawlak – skrzypce,
- Andrzej Zagajewski – mandola
Źródło informacji / Oficjalna strona Kapeli: www.kapelahanki.pl
TREBUNIE TUTKI – gwiazda wieczoru
To muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy NOWĄ MUZYKĘ GÓRALSKĄ, wraz z zespołem rozwija i wzbogaca rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje kreując oryginalne polskie brzmienie.
Skład zespołu:
- Krzysztof Trebunia-Tutka – lider zespołu
- Anna Trebunia-Wyrostek
- Jan Trebunia
- Andrzej Polak
Źródło informacji / Oficjalna strona zespołu: www.trebunie.pl
30 kwietnia 2017 r. (niedziela)
Start godz. 18.30, gorlicki Rynek
Kto? Krzikopa, Vołosi, Dagadana
KRZIKOPA
Termin „tradycyjna muzyka górnego Śląska” rodzi zwykle mało skojarzeń. Krzikopa to zmienia, wydobywając z tradycyjnych „śpiywek” ich naturalne piękno i pompując w nie ogromną dawkę energii, nowych brzmień i rytmów. Zespół tworzy tak, jak to od najstarszych czasów robili ludowi muzykanci: ma być miło dla ucha, a i potańcować przy tym idzie. Tworząc muzykę dbamy, aby trafiała nie tylko w gusta muzyczne, ale i taneczne. Połączenie polki z elektro i kubańskim clave, śląskiego walczyka z motywami bałkańskimi i heavy metalem, oberka z rytmem DnB dla Krzikopy są dziwne jedynie na papierze.
Skład zespołu:
- Katarzyna Dudziak – wokal, bęben obręczowy
- Karo Przewłoka – wokal, skrzypce, przeszkadzajki
- Adam Romański – skrzypce
- Spacepierre – perkusja
- Dominik Kalamarz – elektronika
- Mateusz Dyszkiewicz – akordeon (zwany cyją)
Źródło informacji / Oficjalna strona zespołu: www.krzikopa.pl
VOŁOSI
Zespół wymykając się wszelkim klasyfikacjom stworzył absolutnie oryginalny styl muzyczny. Przekraczając granice instrumentów smyczkowych tworzy muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Ten fenomen sprawia, że VOŁOSI są uwielbiani zarówno przez publiczność wielkich rockowych festiwali, bywalców prestiżowych sal koncertowych, wielbicieli world music, ale i koronowane głowy.
Skład zespołu:
- Krzysztof Lasoń – skrzypce
- Stanisław Lasoń – wiolonczela
- Jan Kaczmarzyk – altówka, gajdy
- Zbigniew Michałek – skrzypce
- Robert Waszut – kontrabas
Źródło informacji / Oficjalna strona zespołu: www.volosi-band.com
DAGADANA – gwiazda wieczoru
Zespół jest polsko-ukraińskim kwartetem, łączącym różne style muzyczne. Przeplatając jazz, folk i elektronikę tworzą niepowtarzalny język zespołu. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, akustyczne brzmienie perkusji i kontrabasu oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta zespołu na oczarowanie słuchacza dźwiękami, których nigdy dosyć.
Skład zespołu:
- Daga Gregorowicz – Vocal, Elektronika
- Dana Vynnytska – Vocal, Piano
- Mikołaj Pospieszalski – Kontrabas, Gitara Basowa, Skrzypce, Chórki
Źródło informacji / Oficjalna strona zespołu: www.new.dagadana.pl
Patronat medialny: